Ölümcül Hastalık Destek Kursu

Son anlarda ne yapılacağını bilmek önemli


Hayatın sona ermesi ve ölüm biz insanları çaresiz bırakıyor. Bir çok insan evinde ölümü karşılamayı tercih etse de, günümüzde büyük bir kısım hastahanelerde ya da bakım evlerinde son anlarını yaşamak zorunda kalıyor.
Biz ilgi duyanlara Son Destek adı altında bir kurs sunuyor ve ölüm döşeğindeki insanlara ne gibi yardım ve destekte bulunabileceklerini genel hatlarıyla anlatmayı hedefliyoruz.

Son Anlara Destek Kursu


Ölüm döşeği, Ölüm ve palyatif bakıma ilgi duyan herkese açık
Palyatif bakımı en iyi şekilde yapabilmek adına ana kuralları öğrenmek için önemli
Palyatif bakıma ihtiyaç duyan bir tanıdığı olan herkes için gerekli genel bilgileri içeriyor
Kürsü birebir alabileceğiniz gibi, grup olarak da yapabilirsiniz. İlgi duyan iş yerleri ve dernekler de başvurabilir.

Ölüme yolculuğa destek, bilimsel bir alan değil aksine aile içinde yada komşuluk ilişkileri çerçevesinde de kullanılabilecek insanı değerlerdir. Biz bu kursla kursiyerlerimize temel bilgileri öğretip, ölüm döşeğindeki sevdiklerine daha etkili destek verebilmelerini hedefliyoruz.

Son Anlara Destek Kursunun Içeriği


Bu kursda öncelikle ölümün hayatın ne kadar içinde olduğunu ve ölümden bahsetmenin bir tabu olmaması gerektiğini konuşuyoruz. Ayrıca hastalık ve bakım vasiyetnameleri hakkında bilgilendiriyoruz. Ölüm döşeğindeki hastanın olabildiğince sıkıntılarını gidermek için neler yapabileceğimizi öğreniyoruz. Son olarak sevdiklerimizle son vedamızı nasıl yapabileceğimizi, bunun imkan ve sınırlarını öğreniyoruz. Kurstaki bilgiler günlük hayatınızda kullanabileceğiniz, tıbbi bilgiler olmadan da destek verebileceğiniz şekilde hazırlanıyor.

Kursun oluşumu


Son anlara destek kursu her biri 45 dakika süren toplamda 4 dersten oluşuyor. Belirlenen bir akşamüstü yada akşam saatlerinde gerçekleşiyor. Hospiz ve palyatif bakım konusunda sertifikalı bir
uzman tarafından veriliyor.


1. Ders: Ölümün hayatın içinde olduğu
2. Ders: Bakım desteği ve kararlar
3. Ders: Acıyı ve üzüntüyü yatıştırmaya çalışma
4. Ders: Vedalaşabilmek

Lütfen dikkat!
Son anlara destek kursu ölüm döşeği, ölüm ve yaş konularında tecrübesi olmayanlara yönelik hazırlanmıştır. Uzman bakım personelleri yada doktorların bu kursu alması çok anlamlı olmayacaktır.
Kursiyer sayısı sınırlıdır.

Kursa katılım için 10 EUR bağış belirlenmiştir.